Kompanzasyon Bakımı

Elektrik kurumları tarafından tam olarak bilgilendirilmemiz sebebi ile elektrik faturalarında ödediğimiz “Reaktif Bedel”lerin farkında bile değiliz.Bu bedeller fatura içinde hiç de küçümsenmeyecek bir yer kaplamaktadır. Ama faturaların rakam karmaşasında gözümüze bile çarpmıyor. Hatta bazı faturalarda aşağı ya da yukarı kaydığı için neyin ne olduğunu anlamak imkansız hale geliyor Bu ödediğimiz Reaktif edellerin sebebi ise elektrik tesisatlarımızda kompanzasyon sistemlerinin ya hiç olmaması yada eski ve bakımsız kaldıklarından günümüz şartlarını karşılayamamasıdır.

 

dB Mühendislik olarak amacımız, firmamızın 15 yıllık tecrübemizi sizlerle paylaşmak ve sizleri faturalarda ödediğiniz gereksiz “Reaktif Bedel”lerden kurtarmaktır. Bu iş için yapacağınız küçük yatırımlar firmanıza kısa sürede kâr olarak yansıyacaktır.

Bu fazladan ödediğimiz bedellerin ne olduğunu, bunlardan nasıl kurtulacağınızı özetle şöyle aktarabiliriz.

Reaktif ceza ödediğimi nasıl anlamalıyım?

Yukarıda tarafınıza gönderilmiş resimlerde cezaya girmiş ve girmemiş iki faturayı göreceksiniz.

Bu örnek faturalar üzerinden kendi faturanızı kontrol edebilir ve ceza alıp almadığınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Peki bu bedel niye oluşur?

Bilindiği üzere elektrik sözleşme gücü 9 KW ve üzeri işletmelerde kompanzasyon sistemleri, elektrik kurumları(TEDAŞ, BEDAŞ, AYEDAŞ,İOSB v.b) tarafından şart koşulmuştur. Ancak yasa bununla bitmiyor. 9 KW ve üzeri aboneler Elektriğin Diğer bileşenleri olan ENDÜKTİF ve KAPASİTİF oranların belli değerlerde olmasınıda şart koşmuştur. Bu değerlerin belli oranlarda tutulmaması durumunda, abonelere ceza yazılmaktadır. Profesyonelce programlanmış kompanzasyon sistemlerinde REAKTİF CEZA bedeli ödenmemektedir. Reaktif ceza bedeli ödeyip, ödemediğinizin tespitini elektrik faturanıza bakarak kolayca görebilirsiniz. Yukarıda örnek teşkil edecek, reaktif bedel ödeyen(şekil 1) ve reaktif bedel ödemeyen(şekil 3) faturaları dikkatli incelerseniz kendi faturanızdaki farkı görebilirsiniz

Bu cezayı ödememek için ne yapmanız gerekiyor?

Bu cezayı ödememek için yukarıda da belirttiğimiz gibi kompanzasyon sisteminizin uzman kişiler tarafından ihtiyacınıza göre tasarlanması ve bu tasarıma göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Bu sistemin bedeli nedir?

Bu sistemin bedeli işletmenizin ihtiyacına göre değişmektedir. Bedeli; yapılacak olan keşifler sonucunda bildirebiliriz.

Peki bu sistemi yaptırdığınız zaman, ceza gelmeyeceği nasıl garanti edilecektir?

Sistem tarafımızdan kurulduğu takdirde teslimat sonrası garanti kapsamında bir sene için ceza takibini yapacağız. Bu bir sene içinde herhangi bir ceza bedeli oluşursa tarafımızdan karşılanacaktır. Bir sene sonunda da işletme ister ise yıllık bakım ve takip anlaşması yapılacaktır.

Özetle firmamızın kompanzasyon sistemleri üzerindeki hizmetleri nelerdir?

 

» Öncelikle sisteminizin ücretsiz keşfini yaparak teklifimizi hazırlarız.

» Teklifimiz onaylandıktan sonra işletme enerjisini kesmeden belirlenen bir zamanda sistemin montajını yaparız.

» Montaj yapıldıktan sonra sistemi beraber takip ederek çalıştığını onaylarız.

» Onaydan sonra yaptığımız işin bedelini faturalandırırız.